Blog Anna Zając Uncategorized Co to jest rozstęp mięśni prostych brzucha i jak sobie z nim poradzić.

Co to jest rozstęp mięśni prostych brzucha i jak sobie z nim poradzić.

Rozstęp mięśni brzucha

 Chciałabym dzisiaj wyjaśnić Wam, co to jest  RMPB czyli ROZSTĘP MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA (rozejście kresy białej) i jaką grupę kobiet najczęściej ten problem dotyka (u mężczyzn ten problem również występuje). 

   To najczęstszy problem wśród kobiet w ciąży oraz w okresie połogu. W drugim trymestrze trwania ciąży rozejście mięśni prostych brzucha stwierdza się u 27% kobiet, a w trzecim trymestrze nawet u 66% wszystkich ciężarnych. Bezpośrednio po porodzie problem ten dotyczy aż 53% wszystkich kobiet. Jak widzimy, to spory problem. Części przypadków, gdzie rozejście jest niewielkie (od 2 – 2,5 cm to zjawisko fizjologiczne), a mięśnie są w dobrej kondycji, może dojść do samoistnego powrotu do pozycji pierwotnej. Niemniej jednak sytuacja nie zmienia się u 36% pacjentek i nie poprawia się w okresie połogu. Często kobiety nawet nie wiedzą, że mają rozstęp mięśni prostych brzucha, gdyż lekarze informują o tym swoje pacjentki. Niestety lekarze rzadko badają pacjentki pod tym kątem. Najczęściej kobiety zostają bez informacji o stanie kresy białej oraz mięśni brzucha. Pamiętajmy, dziewczyny, by już w ciąży się tym zainteresować i pytać swojego lekarza. Ciekawostka – mężczyźni również mogą mieć ten problem, w grupie ryzyka znajdują się mężczyźni otyli.

  Rozstęp mięśni prostych brzucha stanowi nie tylko problem estetyczny, ponieważ brzuch wygląda jakby dalej był w ciąży (pojawia się również tzw. stożek), lecz ważniejsze są sprawy związane z ich konsekwencjami! Osłabienie kresy białej, a nierzadko także duże zaburzenie stabilności ściany przedniej jamy brzusznej, może w konsekwencji prowadzić do licznych przepuklin, różnych form nietrzymania moczu, a nawet opadania narządów dna miednicy na skutek wzrostu ciśnienia śródbrzusznego i złożonego nacisku na mięśnie dna miednicy. Ciąża mimo iż jest stanem fizjologicznym, wywiera na organizm kobiety ogromny wpływ, prowadząc do licznych zmian w ciele. Powrót do stanu sprzed porodu często wymaga dodatkowego nakładu sił i zaangażowania z naszej strony. 

 Kobiety, które znajdują się w większym ryzyku rozejścia mięśni brzucha, to kobiety które mają: 

– otyłość 

– niewydolne mięśnie ściany przedniej brzucha, zarówno ich osłabienie jak wzmożone napięcie -przeciążenia wynikające z intensywnej pracy fizycznej bądź dźwigania 

– duża objętość wód płodowych 

– dużą masę urodzeniową dziecka 

– wielorakie i liczne ciąże 

– kolejna ciąża w niewielkim odstępie czasu – wiek kobiety ciężarnej przekracza 35 rok życia -nieprawidłowe nawyki dnia codziennego – osoby mające przewlekłe kaszle, alergię – nieprawidłowo dobrana odzież 

– pasy stabilizujące

– złe nawyki przy czynnościach fizjologicznych

  Bardzo ważnym aspektem jest, aby już przed ciążą zainteresować się i poinformować o tym swojego lekarza, aby miał pod opieką nie tylko nasze maleństwo i nasze zdrowie, ale również zwrócił uwagę na stan naszych mięśni brzucha. Odpowiednia świadomość zmian i kontrola stanu gwarantują powrót do pełnej sprawności. Pamiętajmy również – prawidłowa postawa ciała w czasie ciąży oraz ćwiczenia mogą w znacznym stopniu przyczynić się do braku tego problemu. 

 Jak utrzymać prawidłową postawę podczas ciąży opiszę w kolejnym poście.

  Teraz przejdźmy do DIAGNOSTYKI ROZEJŚCIA MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA. 

 Badanie należy dokonać w pozycji leżenia tyłem, zarówno w pozycji spoczynku, jak i w napięciu. W leżeniu tyłem, przy ugiętych kolanach, stopy na podłodze na szerokość bioder, ręce wzdłuż tułowia, głowa prosto – badająca nas osoba kładzie rękę na brzuchu i stara się wyczuć mięśnie brzucha. Następnie unosimy delikatnie głowę do góry, dzięki czemu badająca nas osoba trzymając rękę na naszym brzuchu stara się od góry do dołu wyczuć mięśnie i powiedzieć nam, na ile palców (czyli na jaką odległość) znajdują się mięśnie oddalone od siebie. Badanie trzeba wykonać po całej długości brzucha, ponieważ może się ona różnić (zazwyczaj przy pępku jest ona większa).

Ocenie podlega również postawa i spontaniczna aktywność badanej kobiety (czyli obserwowanie, jak zachowuje się brzuch podczas ruchu np. skrętu tułowia lub odchylenia się do tyłu). Zazwyczaj wtedy pojawia się tzw. stożek). Poszerzona diagnostyka powinna być uzupełniona o badanie USG ściany przedniej jamy brzusznej (ocena rzeczywistego stanu kresy białej).

 W  badaniu również ważne jest ,by sprawdzić jej głębokość, czyli osłabienie kresy białej. Kresa biała jest to błona pomiędzy mięśniami brzucha, jest ona również rozciągnięta i osłabiona. W badaniu więc nie tylko ważne jest na ile centymetrów, czyli tak zwanych palców jest rozstęp mięśnia prostego brzucha, ale również sprawdzenie głębokości na jaką wchodzą nam palce. W ten sposób sprawdzamy jak bardzo osłabiona jest kresa biała.

 Bardzo ważna jest opieka lekarza ginekologa, jak również fizjoterapeuty oraz trenera (zarówno trener, jak i fizjoterapeuta mogą nam założyć tzw. tejpy – kinesiotaping).

 Nawyki dnia codziennego mogą przyczyniać się także do problemów powstawania rozejścia mięśnia prostych brzucha oraz problemów z dnem miednicy i związanymi z tym konsekwencjami – teraz lub w przyszłości!

  No dobrze. Sporo już wiemy, ale co dalej?

  Jeśli już wystąpił u nas problem z kresą białą, jesteśmy pod opieką lekarza oraz fizjoterapeuty, bardzo ważne jest wykonywanie USG oraz ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego instruktora! Zestaw ćwiczeń możemy wykonywać codziennie, albo w formie dłuższego treningu – dwa, trzy razy w tygodniu, monitorując efekty! Trening powinien być indywidualnie dobrany i regularnie monitorowany! Ćwiczenia zaczynamy od wzmocnienia mięśnia poprzecznego oraz prawidłowego oddechu. Jeśli trener lub fizjoterapeuta zaleca inaczej oznacza to, że nie jest to dobry wybór specjalisty.

 Ważne jest, aby pamiętać, że codzienne nawyki i czynności, jak chodzenie do toalety, kichanie, kaszel, wstawanie oraz kładzenie się, jak również oddychanie – nieprawidłowo wykonywane mogą przyczyniać się do powiększenia rozstępu mięśni prostych brzucha, powiększenia problemów dna miednicy, zaś prawidłowe nawyki tylko wspierają nasze zdrowie i pomagają w dojściu do sprawności oraz pozbyciu się problemów z np. nietrzymaniem moczu w późniejszych latach.

Zatem nawet, jeśli ćwiczymy pod okiem instruktora i chodzimy do fizjoterapeuty, a nie zwracamy uwagi na naszą codzienność, możemy nie otrzymać natychmiastowych efektów, lub będą one nie takie, jakich oczekujemy. 

 Pamiętajmy, jeśli mamy rozstęp mięśnia prostego brzucha, jeśli ćwiczymy pod okiem instruktora, mamy odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń, chodzimy do fizjoterapeuty – bardzo ważne jest, abyśmy uzupełnili to wszystko o odpowiednie nawyki dnia codziennego! O tym możesz przeczytać tutaj: ,,Nawyki dnia codziennego” – przyczynią się nie tylko RMPB ale również zdrowego kręgosłupa a nawet zdrowia psychicznego (poprzez skupienie uwagi na tym co robimy w danym momencie zamiast myśleniu o obowiązkach lub problemach).  

 Zapytajmy swojego trenera, zapytajmy swojego fizjoterapeuty – powinien o tym wszystkim nam dokładnie opowiedzieć!

Podczas wykonywania ćwiczeń skup się na mięśniach, wyobrażaj sobie jak podczas pracy się schodzą a rozstęp się zamyka. To bardzo ważna oraz pomijana kwestia, która często jest wrunkiem efetów. Istnieją różne badania w temacie, w jaki sposób energia naszych myśli wpływa na nasze ciało. Szkoda, że niewiele trenerów zwraca na to uwagę, a jeszcze mniej porafi tego nauczyć.

1 thought on “Co to jest rozstęp mięśni prostych brzucha i jak sobie z nim poradzić.”

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty