Potrzeby i ich rola w życiu.

Potrzeby

O zamykaniu się kółka, czyli jak ważną rolę w naszym życiu pełnią POTRZEBY

Nie wszystkie potrzeby da się zaspokoić w każdym dniu na 100%. Kluczowe jest dążenie do równowagi. Wciąż szukamy w życiu motywacji i energii do działania. 

Motywacja wewnętrzna 

zaspokojenie potrzeb!

Większość ludzi nie zastanawia się nad swoimi potrzebami ani nad swoim życiem. Wydaje im się, że życie jest jakie jest, a oni wraz z nim. A to największy błąd!

Nie da się budować szczęścia, pomijając potrzeby. Nie da się budować szczęścia, motywacji, życia pomijając siebie, swój organizm. 

Jeśli nie zaspokoisz potrzeb niższego rzędu, nie jesteś w stanie zaspokoić potrzeb wyższego rzędu. Co to oznacza?

Oznacza to, że jeśli nie zaspokoisz potrzeb fizjologicznych organizmu, takich jak: sen, nawodnienie, odżywianie, schronienie – nie jesteś w stanie zaspokoić potrzeb wyższego rzędu, takich jak: potrzeba samorealizacji, szacunku, uznania, docenienia, relacji, stabilizacji, finansów.

Więc jeśli chcesz być dobrą mamą, dobrą żoną, przyjaciółką, córką, dobrym pracownikiem, jeśli chcesz być sobą – potrzebujesz zaspokoić podstawowe potrzeby swojego organizmu.

Potrzeby wyższego rzędu to np.:

– potrzeba bezpieczeństwa

– stabilizacja

– bezpieczeństwo finansowe oraz fizyczne

– potrzeby społeczne

– relacje z rodziną, bliskimi i innymi ludźmi

– potrzeba miłości

– potrzeba szacunku

– uznanie i docenienia

– potrzeba samorealizacji

– potrzeba rozwoju na różnych obszarach

– bezpieczeństwo

– przynależność i miłość

– potrzeba kompetencji

– rozwój

Każda niezaspokojona potrzeba, niższego czy wyższego rzędu, będzie niosła za sobą jakieś konsekwencje. 

Np. Niezaspokojenie głodu, snu, odpoczynku będzie skutkowało rozdrażnieniem, nerwowością, większą podatnością na stres. W dłuższej perspektywie czasu zaś stanami lękowymi, nerwicą, depresją, chorobami psychicznymi, cukrzycą, chorobami układu krążenia, astmą, otyłością.

Jeśli nie zaspokoisz podstawowych potrzeb wymienionych powyżej, organizm może zastępować je podjadaniem, brakiem energii, większym zmęczeniem, nadwrażliwością, zdenerwowaniem, podatnością na stres, podjadaniem, sięganiem po alkohol. 

W związku z tym, z czasem pojawi się poczucie winy, jeszcze większy stres i frustracja. Odbije się to nie tylko na Tobie, ale również na relacjach z otoczeniem. I w taki oto sposób kółko się zamyka…

Potrzeba zaspokajania naszych wewnętrznych potrzeb jest dla nas czymś naturalnym, jest wpisane w naszą naturę. Nie jesteśmy wstanie tego pominąć ani od tego uciec. To podstawa dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Tu nie ma kompromisów.

Pragnienia i potrzeby wewnętrzne są naturalnymi motywatorami. Warto zadbać o równowagę między tymi zewnętrznymi potrzebami, jak i wewnętrznymi, stanowią bowiem one ważną rolę w naszym życiu. A jeśli chcecie zgłębić ten temat, zachęcam do sięgnięcia po e-booki:

Ebook – ,,Jak mieć więcej.”

Z kodem MOTYWACJA2 –

Więcej w tematyce zdrowia fizycznego oraz psychicznego na wyjątkowym dniu wykładów, pierwszy już 19 listopada – przy zapisie kod rabatowy to 246727

Artykuł opublikowany również na stronie Myover40

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

KIM JESTEŚKIM JESTEŚ

Kim jesteś? To łatwe czy trudne pytanie? Spróbuj sobie na nie odpowiedzieć.  A czy wiesz, kim naprawdę jesteś? Wiesz dlaczego ta wiedza jest ważna? Wiedzieć to znaczy być wolnym od tego